top of page
Başlıksız-4.png
6277431d-85f0-4645-8a87-264dfeecab71.png


Gündem l: Sentetik Uyuşturucular ve Uluslararası Denetim Stratejileri

Gündem ll: Güney Amerika Uyuşturucu Ticareti

UNODC (United Nations Office on Drugs and Crime), yani Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi, yasadışı uyuşturucu ticareti suçlarınının önlenmesi ile mücadele, uluslararası terörizm ve siyasi yolsuzluk gibi konularda çalışmalar yapılması ve suçlara çözüm bulmada Birleşmiş Milletlere yardımcı olması amacıyla 1997 yılında kurulmuştur.

Bu yıl gerçekleşecek olan NCALMBM etkinliğinde, delegeler iki gündem maddesi üzerinde görüşecek. İlk gündem ise “Sentetik uyuşturucular ve uluslararası denetim stratejileri”. Sentetik uyuşturucular çeşitli isimlerle anılmakta ve 2004 yılından beri ticareti yapılmaktadır. Özellikle kalp ve dolaşım sistemi, böbrekler ve beyinle ilgili zararlı etkiler gösterdikleri bilinmektedir. En sık ölüm nedenleri kalp krizi, kalp ritmi bozukluğu ve böbrek yetmezliğidir. Bu uyuşturucuların ilk kullanımından günümüze kadar ani ölüm vakalarının çok sık olması sebebi ile toplumsal bir sorun olarak görülmektedir.

Görüşülecek ikinci gündem ise “Güney Amerika Uyuşturucu Ticareti”. Güney Amerika, dünyanın en büyük muz ihracatını yapmanın yanı sıra, deniz yoluyla yılda 7,2 ton nakliye yapmaktadır. Aynı zamanda dünyanın en büyük kokain üreticileri olan Peru ve Kolombiya’nın arasında yer alan Güney Amerika’da, uyuşturucu kaçakçıları ihraç edilecek muz dolu kutuları, içine kokain saklayarak kaçakçılık yapmak için
mükemmel bir araç olarak görmektedirler.

bottom of page